Linki

 • Watykan
  Watykan
 • Plac Wenecki
  Plac Wenecki
 • Fontanna di Trevi
  Fontanna di Trevi
 • Plac Navona
  Plac Navona
 • Piazza della Rotonda
  Piazza della Rotonda
 • Roma Via Condotti
  Rzym Via Condotti

Zamek św. Anioła

Budowla ta miała burzliwą historię: początkowo była grobowcem rodzinnym, później została ufortyfikowana, potem stała się siedzibą arystokratyczną i w końcu rezydencją papieską. Bywała także koszarami, więzieniem i muzeum.

W 123 r. cesarz Hadrian polecił zbudować w ogrodzie Domicjan nowy grób, który stał się, grobowcem rodzinnym Antoniuszy. Prace zakończono po śmierci władcy 139 r. Pons Aelius (obecnie Ponte Sant’Angelo) otwarty w 134 r. połączył budowlę z Polem Marsowym.

Dzisiejsze wejście znajduje się trzy metry powyżej starożytnego. Krótkim korytarzem wchodzi się do kwadratowego przedsionka, w którego tylnej ścianie wydrążono półokrągłą niszę, prawdopodobnie na posąg Hadriana. Spiralna galeria po prawej stronie prowadzi do kwadratowej sali pogrzebowej, dawniej wyłożonej marmurem, gdzie złożono urny pogrzebowe cesarza Hadriana i jego żony Sabiny oraz władców z dynastii Antonimów i Sewerów aż do Karakalli.

Dawny grobowiec włączono w wysunięty bastion Wału Hadriana zbudowanego przez Honoriusza w 403 r. W 537 r. budowla oparła się atakowi Ostrogotów i Wizygotów, lecz wkrótce dostała się w ręce Topili, który rozbudował fortyfikację dodając cytadelę. Od X w. ta silna forteca służyła nie tylko za więzienie, ale i za twierdzę: Grzegorz VII obwarował się tutaj w XI w. w czasie zdobycia Rzymu przez cesarza Henryka IV, a trybun Cola de Rienzo schronił się tutaj w XIV w.; w 1527 r. Klemens VII przez 6 miesięcy odpierał oblężenie oddziałów Karola V. Dzieje Zamku św. Anioła, najważniejszej fortyfikacji Rzymu, odzwierciedlają wszystkie konflikty wewnętrzne Włoch; mówi się, że kto panuje na Zamku, ma władzę nad całym miastem.