Linki

 • Plac Wenecki
  Plac Wenecki
 • Piazza della Rotonda
  Piazza della Rotonda
 • Plac Navona
  Plac Navona
 • Fontanna di Trevi
  Fontanna di Trevi
 • Roma Via Condotti
  Rzym Via Condotti
 • Watykan
  Watykan

Plac Hiszpański

Wciąż zachwyca i zaskakuje, jest on z pewnością najbardziej znanym placem w Rzymie. Dzielnica, którą niegdyś dzielili między siebie Hiszpanie (schody) i Francuzi (Trinià dei Monti) dziś pełna jest luksusowych sklepów. Składający się właściwie z dwóch trójkątnych części Piazza di Spagna zawdzięcza swą nazwę Palazzo di Spagna, w którym do dziś rezyduje ambasador hiszpański przy Stolicy Apostolskiej. Usytuowany między Via Borgognona i Via Frattina pałac jest dziełem Antonia del Grande z 1674 r.

Przy placu znajduje się Pałac Propaganda Fide (pracowali przy nim Bernini i Borromini), który jest siedzibą powołanej w 1627 r. przez Grzegorza XIV kongregacji kształcącej przyszłych misjonarzy. Tak jak i inne instytucje watykańskie, kongregacja posiada statut eksterytorialności. Budowla mieści kaplicę Oratorio dei Re Magi. Przed pałacem ustawiono Kolumnę Niepokalanej – jeden z ostatnich pomników wzniesionych przed zjednoczeniem Włoch. Tutaj co roku – tradycyjnie w Święto Niepokalanej (8 grudnia) – papież udziela błogosławieństw wiernym.

Najpiękniejszą częścią placu są Schody Hiszpańskie zwane także Trinia dei Monti – od nazwy Kościoła, do którego prowadzą. Schody zaprojektował w XVIII w. Francesco De Sanctis, a projekt sfinansował Ludwik XIV – król Francji. Schody, urzekające zwłaszcza wiosną, gdy zdobią je azalie – są ulubionym miejscem spotkań młodzieży. Odbywają się na nich coroczne pokazy mody a w okresie Bożego Narodzenia, na tarasie schodów ustawiana jest szopka. Przybywają tu też liczni karykaturzyści i handlarze pamiątkami. Mają 138 stopni i są to najdłuższe i najszersze schody w Europie.