Linki

 • Roma Via Condotti
  Rzym Via Condotti
 • Plac Navona
  Plac Navona
 • Fontanna di Trevi
  Fontanna di Trevi
 • Watykan
  Watykan
 • Piazza della Rotonda
  Piazza della Rotonda
 • Plac Wenecki
  Plac Wenecki

Plac Navona

Przepojony duchem barokowych mistrzów Berniniego i Borrominiego, należy do najelegantszych w papieskim Rzymie. Doskonale skomponowany w otoczeniu miejskich kamienic i dostojnych budowli, pełen barw, wytworny i prostych zrazem, odznacza się szczególnym urokiem. To prawdziwa „wyspa spacerowiczów”. Dawniej przychodzono tutaj na targ, na procesję, na świąteczny festyn lub inscenizację bitew morskich. Dzisiaj plac otaczają kawiarnie i restauracje, chętnie przebywają tutaj turyści i uliczni artyści. Latem do późnego wieczora pełno tutaj kuglarzy, karykaturzystów, malarzy sztalugowych i muzyków.
Plac wziął swój eliptyczny kształt od pochodzącej z I w. areny cesarza Domicjana, na której odbywały się zawody sportowe i wyścigi rydwanów. Budynki okalające plac powstały na ruinach starożytnych trybun, które mieściły 30 tys. widzów. Obok stadionu Domicjan wzniósł Odeon – miejsce gdzie odbywały się konkursy muzyczne.
Dopiero w połowie XVII w. papież Innocenty X nadał placowi nowe oblicze wznosząc wystawne pałace. Po stronie zachodniej znajduje się pałac Pamphili oraz Kościół św. Agnieszki. Legenda mówi że zupełnie obnażona 13-letnia Agnieszka została rzucona na pastwę spojrzeń tłumu na stadionie za odmowę zamążpójścia za poganina, po czym jej nagość okryła zasłona włosów. Kościół znajduje się dokładnie w miejscu tego legendarnego zdarzenia. Fasada, kopuła i wieża kościoła są dziełem Borrominiego. Ukształtowanie wnętrza kościoła jest na planie krzyża greckiego. Interesujące są freski w kopule, dzieło Fermiego a także marmurowe ołtarze oraz grobowiec Innocentego X.
Pałac Pamphili aktualnie jest siedzibą ambasady Brazylii. Naprzeciwko pałacu stoi średniowieczny Kościół Nostra Signora del Sacro Cuore. Powstał on w czasach Aleksandra IV, ale był wielokrotnie przebudowywany. Aktualnie dąży się do nadania kościołowi wyglądu zbliżonego do pierwotnego.