Linki

 • Watykan
  Watykan
 • Plac Navona
  Plac Navona
 • Roma Via Condotti
  Rzym Via Condotti
 • Plac Wenecki
  Plac Wenecki
 • Fontanna di Trevi
  Fontanna di Trevi
 • Piazza della Rotonda
  Piazza della Rotonda

Forum Romanum

Powstało w latach dwudziestych VIII w. p.n.e. (729-720 p.n.e.), dzięki zjednoczeniu Rzymu Romulusa z okoliczną osadą sabińską Tytusa Tacjusza. Przyjmuje się, że w tym właśnie okresie nastąpiło połączenie osady palatyńskiej z kwirynalską w jeden organizm polityczny, którego centrum stanowiło właśnie nowo osuszone Forum Romanum.

W okresie cesarstwa Forum zostało rozbudowane i wzbogacone o świątynie boskiego Juliusza, Wenus, Wespazjana, Antonina i Faustyny oraz łuk triumfalny cesarza Augusta. W tym też czasie rozbudowano Rzym i zbudowano kolejne fora cesarskie, które utworzyły z istniejącym już Forum Romanum zwarty kompleks architektoniczny. Najbliżej Forum Romanum usytuowano Forum Cezara, następnie powstały Forum Trajana (największe), Forum Augusta, Forum Wespazjana, Forum Nerwy. Inicjatorem tej rozbudowy był Juliusz Cezar. Cały kompleks był centrum życia obywatelskiego i ekonomicznego szczególnie w okresie republikańskim.

Podobno w VII w. Forum otaczał jeszcze cały jego splendor, jednak w 1084 roku te budowle zostały całkowicie zniszczone. Następnie Forum stało się targiem bydlęcym – by pod haniebnym imieniem Campo Vaccino przetrwać aż do nakazanych przez Napoleona wykopalisk. Prace wykopaliskowe zapoczątkowano w 1803 r. a od 1898 r. są prowadzone systematycznie.

Bilet do Forum Romanum kosztuje 12€, obejmuje także zwiedzanie Koloseum i Palatynu. Ważny jest 24 godziny.

1.Przewodniki Wiedzy i Życia - Rzym, Hachette Livre Polska Sp. z o.o., 2006,

2.Przewodnik Pascala, Wydawnictwo Pascal, wyd. II, Bielsko-Biała 1997 r.;