Linki

 • Piazza della Rotonda
  Piazza della Rotonda
 • Fontanna di Trevi
  Fontanna di Trevi
 • Roma Via Condotti
  Rzym Via Condotti
 • Plac Wenecki
  Plac Wenecki
 • Watykan
  Watykan
 • Plac Navona
  Plac Navona

Coloseum

Nazwą tą określany był Amfiteatr Flawiuszów, być może dlatego, że w pobliżu znajdował się gigantyczny posąg Nerona zwanego Kolosem. Budowę najpiękniejszego amfiteatru rzymskiego rozpoczął w 72r. cesarz Wespazjan, a ukończył jego syn Tytus, który w 80r. z okazji otwarcia zorganizował trwające 100 dni uroczystości. Amfiteatr powstał w miejscu zajmowanym niegdyś przez sztuczne jezioro, które upiększało park rezydencji Nerona, Domus Aurea. Koloseum zbudowane jest na planie elipsy o dłuższej osi mierzącej 188 m. i krótszej 150 m. Fasada wznosi się na wysokości 50 m. Na szczycie rząd wsporników podtrzymywał ogromne velum z lnianych płócien rozpościeranych nad budynkiem, aby chronić widzów przed słońcem. Koloseum mieściło ok. 60 tys. widzów, którzy zbierali się tutaj by oglądać słynne, często bardzo okrutne igrzyska. Przedstawienia składały się z walk gladiatorów (byli to zazwyczaj specjalnie wytrenowani niewolnicy), polowań na dzikie zwierzęta, bitew morskich dla których napełniano arenę wodą. Arena obecnie pozbawiona podłogi ukazuje system podziemnych korytarzy, pomieszczeń dla gladiatorów i dzikich bestii.

Ostatni spektakl prawdopodobnie odbył się za panowania Teodoryka w 523r. Brak jest dowodów, że w amfiteatrze ginęli śmiercią męczeńską chrześcijanie, jednak w XIX w. wokół areny powstała droga krzyżowa dorocznie celebrowana przez papieża.

Obecnie, swój stan Koloseum zawdzięcza nie tylko niszczącym siłom przyrody, ale również dewastującej działalności człowieka. Przez lata było ograbiane z kamienia, marmurów i cennych dekoracji, które później wykorzystywano do ozdabiania największych rzymskich pałaców.

Bilet wstępu do Koloseum i Palatynu - 12€