Linki

 • Plac Navona
  Plac Navona
 • Roma Via Condotti
  Rzym Via Condotti
 • Plac Wenecki
  Plac Wenecki
 • Piazza della Rotonda
  Piazza della Rotonda
 • Fontanna di Trevi
  Fontanna di Trevi
 • Watykan
  Watykan

Patente di guida

Wydane w Polsce prawo jazdy (zarówno starego jak i nowego typu) uprawnia nas do prowadzenia pojazdu na terenie Włoch i zachowuje ważność do daty określonej w polskim dokumencie. Od 1 maja 2004 roku przy stałym pobycie przekraczającym okres 1 roku od Polaków nie wymaga się już wymiany polskiego prawa jazdy na włoskie. Można jednak dokonać wymiany dokumentu w przypadku utraty lub zmiany zameldowania. Więcej informacji w Urzędach Komunikacji (Ufficio Provinciale Motorizzazione Civile).

Dla tych, którzy chcą zrobić prawo jazdy we Włoszech!

Jeżeli posiadasz dowód osobisty (carta d’identità) i zameldowanie (residenza) możesz zapisać się na kurs dla kierowców (autoscuola). Koszt kursu waha się w granicach od 190 do 230 € w zależności od wybranej szkoły. Z reguły egzaminy teoretyczny (ok.50 €) i praktyczny (ok.65 €) opłacane są osobno. Oczywiście do tego należy doliczyć jazdę (o ilości decydujemy sami), za jedną godzinę opłata wynosi ok.23 €. Na początku kursu szkoła wydaje  foglio rosa (różowy papier) na podstawie którego można już jeździć samochodem, oczywiście (tylko i wyłącznie) w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy nie mniej jak 10 lat. Foglio rosa ma ważność 6 miesięcy i w tym czasie należy zaliczyć egzaminy. Jeżeli w ciagu 6 miesięcy nie uda się zdać egzaminu, należy odnowić ten dokument wpłacając 130 €. Powodzenia!

Uwaga! w/w ceny szkoły i egzaminów mogły ulec zmianie.

Mandaty

Radzę nie zwlekać z opłatami mandatów za wykroczenia drogowe, gdyż jest ryzyko, że samochód może być zatrzymany na płatnym parkingu do chwili uregulowania należności.