Linki

San Giovanni Rotondo - Sanktuarium św. Ojca Pio

Miasteczko San Giovanni Rotondo leży w łańcuchu gór na południowej stronie Gargano około 500 m n.p.m. u podnóża góry Castellano. Jego topograficzne położenie podobne do szwajcarskiego krajobrazu, piękną i czarującą panoramą urzeka turystów, pielgrzymów i wszystkich, którzy przybywają tu po raz pierwszy. Ku północy, góry pokryte zielenią drzew, krzewów i aromatycznych ziół, tworzą cudowne tło dla miasta, które leży na łagodnym zrębie. Na linii horyzontu od wschodu do zachodu rozciągają się pobliskie góry; na południe prawie jednolite wzniesienie niższych wzgórz. Z centrum miasta natomiast, gdzie wzgórze stopniowo wznosi się ku wyższej części, na zboczu góry, rozciąga się szeroka panorama ku równinom Tavoliere i Murgi w Bari, ku górom Vulture i tym w Irpina i Molise. Z klasztoru Kapucynów cieszy oko wspaniały widok Zatoki Manfredońskiej i Adriatyku. San Giovanni Rotondo, tak niewielka i mało znana miejscowość, zasłyneła dopiero wtedy, gdy przybył tu stygmatyk i mistyk św. Ojciec Pio, który przez ponad 50 lat żył tutaj i działał. Jeszcze za jego życia San Giovanni Rotondo stało sie tętniącym życiem centrum pielgrzymkowym, a po jego smierci ruch pielgrzymkowy znacznie wzrósł. Dziś rocznie odwiedza je ok. 7 milionów osób. Ojciec Pio urodził sie w Pietrelcinie, niedaleko Benevento 25 maja 1887 roku. W 1903 roku wstapił do zakonu Kapucynów, a w 1910 roku został wyświęcony na księdza. 20 wrzesnia 1918 roku podczas modlitwy na chórze kościelnym pojawiły sie po raz pierwszy stygmaty na jego dłoniach, stopach i boku. Na polecenie przełożonych i papieża Ojciec Pio był wielokrotnie poddawany badaniom lekarskim, które wykluczyły próbę samookaleczenia, oraz ingerencje osób trzecich. Kapucyn najwiekszą popularność zyskał wśród ludzi, którzy przybywali do San Giovanni Rotondo celem wyspowiadania się u niego. Rocznie zakonnik dostawał kilka tysięcy listów z prośbami o modlitwę i wstawiennictwo. Znana jest też prośba Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, która dotyczyła jego znajomej, mieszkajacej w Polsce, chorej na raka, i która została wysłuchana. Jednak największym dziełem Ojca Pio była budowa potężnego szpitala dla ubogich, nazwanego "Dom ulgi w cierpieniu", który został otwarty w 1956 roku.

Św. Ojciec Pio Zakonnik zmarł 23 września 1968 roku w wieku 81 lat i został pochowany w krypcie kościoła Matki Bożej Łaskawej. 2 maja 1999 został beatyfikowany, a 16 czerwca 2002 roku kanonizowany przez papieża Jana Pawła II. W nocy z 2 na 3 marca 2008 roku jego zwłoki zostały ekshumowane i po poddaniu zabiegom konserwacyjnym zostały wystawione na widok publiczny. Twarz zmarłego została pokryta woskową maską, wykonaną przez firmę, która tworzy rzeźby dla słynnego Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.

KLASZTOR KAPUCYNÓW, w którym żył i pracował Brat z Pietrelciny pozostaje nieco oddalony od zabudowań.

W klasztorze znajduje się cela nr 5, którą Brat zajmował od chwili przybycia do S. Giovanni Rotondo do roku 1968. Jest w niej łóżko, Krucyfiks, skrzynia na bieliznę, szafka nocna, biurko, dwa krzesła i przymocowana do ściany półka z książkami. Celi nie można zwiedzać, ponieważ znajduje się w części objętej klauzurą. Naprzeciw usytuowana jest mała kapliczka z figurą Maryi Dziewicy umieszczoną w niszy; w kaplicy tej Ojciec Pio odprawiał mszę w okresie odosobnienia od 11 czerwca 1931 r. do 15 lipca 1933 r.; msza trwała około trzech godzin.

Budowę rozpoczęto w 1538 r. dzięki staraniom mieszkańców i na ich koszt oraz za zgodą arcybiskupa Siponto, kardynała Jana Marii z Monte S. Sabino, późniejszego papieża Juliusza III.
Teren wraz z wiejskim domem i studnią został przekazany w darze przez Orazio Antonio Landiego.

W 1540 r., bracia objęli jego posiadanie dając świadectwo Bogu świętobliwym życiem i otrzymując w zamian Jego opiekę.

1 lutego 1575r. zatrzymał się tam Camillo De Lellis, który po długiej rozmowie z ojcem Angelo, przełożonym klasztoru, postanowił zmienić swe życie.

1811: klasztor zostaje zamknięty po raz pierwszy.

1818: ponowne otwarcie klasztoru.

1867: na początku roku zamknięty jest znowu.

1867, 20 października: klasztor, kościół, teren, meble i sprzęt przejęte zostają przez Gminę San Giovanni Rotondo do celów przewidzianych art. 20 ustawy o sekularyzacji z dn. 7 lipca 1866 r.. Do roku 1908 klasztor funkcjonuje jako przytułek dla ubogich.

1904: ojciec prowincjał Pio z Benevento czyni wielokrotne starania u władz gminy o odzyskanie klasztoru.

1909: ojciec prowincjał Benedykt z San Marco in Lamis odzyskuje klasztor i na początku września bracia ponownie obejmują jego posiadanie.

1916: 28 lipca, przybywa Ojciec Pio z Pietrelciny. Od tego momentu dzieje klasztoru będą splatać się z postacią błogosławionego Ojca.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ

Składa się na nie stary kościółek i nowa bazylika. Oba obiekty poświęcone są Matce Bożej Łaskawej.

Stary kościółek:

1540: początek budowy.

5 lipca 1676 r.: niezwykle uroczyście konsekrowany i oddany opiece Matki Bożej Łaskawej.
Posiada zgrabną lunetę, w której przedstawiona jest Madonna z Dzieciątkiem, św. Franciszek i św. Michał Archanioł.
Po bokach drzwi znajdują się dwie płyty położone przez władze gminy San Giovanni Rotondo dla upamiętnienia dwóch dat: pięćdziesięciolecia kapłaństwa Ojca Pio (10 sierpnia 1910 r. - 10 sierpnia 1960 r.) oraz pięćdziesięciu lat jego pobytu w San Giovanni Rotondo (1916 - 1966).
Wewnątrz należy zwrócić uwagę na ołtarz św. Franciszka, przy którym Ojciec Pio odprawiał Mszę św. w latach 1945 - 1959.

Nowa bazylika:

wzniesiona wg projektu architekta Giuseppe Gentile z Boiano (Campobasso).

2 lipca 1956: początek budowy.

1 lipca 1959: uroczyste poświęcenie przez biskupa Foggi, Paolo Cartę.

2 lipca 1959: kardynał Federico Tedeschini dokonuje koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej.

trzynawowa; na końcu nawy środkowej, na ścianie apsydy widoczna jest imponująca mozaika, przedstawiająca Matkę Bożą Łaskawą, zrealizowana według projektu prof. Bediniego przez watykańską szkołę mozaiki.

na ołtarzach naw bocznych umieszczonych jest osiem mozaik, wykonanych w watykańskiej szkole wg projektów prof. Antonio Achilliego i ojca Ugolino z Belluno (tylko mozaika przedstawiająca Matkę Boską Różańcową).

Kościół Najświętszej Panny Anielskiej

Pomiędzy klasztorem a nowym sanktuarium wznosi się Kościół Najświętszej Panny Anielskiej. Zbudowany w 1540 r. z miejscowego kamienia z Montenero i uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w roku 1629. W lipcu 1676 r. konsekrowany i oddany opiece Najświętszej Pannie Łaskawej.

Sanktuarium

Obok małego kościółka, który nie był już w stanie pomieścić ogromnej ilości pielgrzymów napływających do S. Giovanni Rotondo, zostało wzniesione nowe sanktuarium. Prace zakończono 1 lipca 1959 r.

Po wyjściu z sanktuarium, z lewej strony można wejść na Via Crucis. Prace nad budową tej obszernej Drogi Krzyżowej rozpoczęły się w maju 1968 r., niedługo przed śmiercią Ojca Pio.

Dom Ulgi w Cierpieniu

W 1925 roku Ojciec Pio zapragnął takiego domu, gdyż chciał, aby mieszkańcy S. Giovanni Rotondo mogli leczyć chorych we własnym szpitalu. Dzięki hojnym datkom udało mu się przekształcić były klasztor w mały Szpital Miejski św. Franciszka, o dwóch salach z odpowiednim wyposażeniem i dwudziestoma łóżkami. W 1938 roku trzęsienie ziemi powaliło budynek. Wówczas Ojciec Pio wpadł na pomysł, aby wybudować klinikę blisko klasztoru.

Budowę rozpoczęto w maju 1947 r.; z całego świata napływały ofiary na budowę kliniki, która została otwarta 5 maja 1956 r.. Ojciec Pio nazwał ją Domem Ulgi w Cierpieniu i jest ona najbardziej wymownym świadectwem jego dzieła. Obecnie Dom Ulgi w Cierpieniu stał się prawdziwym ośrodkiem szpitalnym: liczba łóżek od początkowych dwudziestu wzrosła do prawie tysiąca dwustu.

Stara część klasztorna, gdzie znajduje się muzeum, a w nim cela Ojca Pio,
-otwarta jest w godz. 5.30-19.00.

- Kościół czynny jest od 8.00 do 19.00.
Dom Ulgi w Cierpieniu również dostępny jest do zwiedzania. Informacje i pomoc przewodnika można uzyskać pod numerem telefonu 0039 0882 410202.