Linki

 • Fontanna di Trevi
  Fontanna di Trevi
 • Plac Wenecki
  Plac Wenecki
 • Roma Via Condotti
  Rzym Via Condotti
 • Plac Navona
  Plac Navona
 • Watykan
  Watykan
 • Piazza della Rotonda
  Piazza della Rotonda

Praca we Włoszech

Italia jest stosunkowo drogim państwem, pomimo to wciąż jest jednym z najpopularniejszych celów wyjazdu zarobkowego Polaków. Łatwo jest tutaj znaleźć pracę sezonową (oczywiście zachowując minimum ostrożności) w branży:

rolniczej przy zbiorze owoców czy warzyw (od 5 do 8 € za godz.);
gastronomicznej: kucharze, kelnerzy, barmani itp. (od 1,2 do 1,5 tys. €);
turystycznej: pokojówki, recepcjoniści itp. (od 1,1 do 1,5 tys.€);
budowlanej: spawacze, murarze, glazurnicy, stolarze itp.(od 1,5 do 2,0 tys. €);

Z łatwością też można znaleźć pracę w służbie zdrowia, pielęgniarki (od 1,5 do 2 tys. €) są tutaj na wagę złota, niestety podstawą przyjęcia jest minimalna znajomość języka włoskiego.

Na obszarze całego kraju można znaleźć zatrudnienie w charakterze opiekuna osób starszych lub dzieci (od 700 do 1,3 tys.€) a także pomocy domowej (od 7,5 do 9,5 € za godz).

W związku z tym, że Włochy nie wyznaczyły ustawowo minimalnego wynagrodzenia miesięcznego pracodawcy nie są ograniczeni w tym zakresie żadnymi przepisami. Koszty życia we Włoszech są uzależnione od regionu. Za wynajem mieszkania dwupokojowego najwięcej zapłacimy na północy ok. 1200€,  w centralnej części kraju ok. 1000€, natomiast na południu te ceny ulegają znacznej zmianie ok. 600€. Na artykuły codziennego użytku wydaje się 200-300 € miesięcznie (żyjąc oszczędnie). Aby zaoszczędzić na kosztach codziennego transportu warto zainwestować w bilet miesięczny za 30 € (od 2012 przewidziany jest wzrost ceny biletów).

Praca

Umowa o pracę jest podpisywana na czas określony, rzadko kiedy na czas nieokreślony. Kopia podpisanej umowy powinna być dostarczona pracownikowi w terminie 5 dniu od rozpoczęcia pracy. W umowie powinien być określony dokładny czas i termin wygaśnięcia tej umowy. Jeżeli umowa na czas określony była zawarta na okres krótszy niż 3 lata, za zgoda pracownika można ją wznowić kolejny raz. We Włoszech obowiązuje 40 godz. tydzień pracy, wraz z nadgodzinami nie można przepracować więcej jak 48 godz. tygodniowo. Pracownicy w ciągu dnia mają prawo do co najmniej 15-sto minutowej przerwy. Na koniec roku, każdemu pracownikowi przysługuje prawo do 13-stej pensji.

Podatki

Podstawowa zasada polskiego prawa podatkowego mówi, że każdy podatnik rozlicza się z fiskusem tam, gdzie mieszka. Polaków zamieszkałych na stałe we Włoszech obowiązuje tzw. metoda wyłączenia z progresją, zgodnie z którą dochód uzyskany za granicą jest w Polsce zwolniony od podatku. We Włoszech stawki podatku dochodowego uzależnione są od wysokości dochodów. Do podstawy opodatkowania wlicza się następujące dochody: z tytułu zatrudnienia, prowadzonej działalności gospodarczej, wykonywania wolnych zawodów, z wynajmu nieruchomości, kapitałowe i inne nie sklasyfikowane. Istnieją również ulgi podatkowe dla osób posiadających rodzinę na utrzymaniu.

Wyróżnia się następujące progi podatkowe:

-do 26 000 € - 23%;
-od 26 000 do 33 500 € - 33 %;
-od 33 500 do 100 000 € - 39%;
-od 100 000 € - 39 % + 4% składki solidarnościowej