Linki

Gran Sasso d'Italia

Ok. 100 km na wschód od Rzymu wznosi się Gran Sasso d'Italia (po polsku: Wielki Włoski Kamień lub Śpiący Gigant), najwyższy masyw Apeninów we Włoszech o wysokości maksymalnej 2912 m n.p.m. Masyw Gran Sasso, podobnie jak całe Apeniny, zbudowany jest ze skał wapiennych, a więc pełno jest w nim jaskiń. Cały region jest aktywny tektonicznie, samo miasto L'Aquila było kilkakrotnie w swej historii niszczone przez trzęsienia ziemi, stąd cały region jest słabo zaludniony. Klimat cechują częste burze tworzące się przez zetknięcie się nad górami dwóch morskich frontów atmosferycznych znad Morza Śródziemnego i Adriatyku. Na obszarze masywu znajduje się jeden z największych parków Włoch – Park Narodowy Gran Sasso (Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga).

Gęsta sieć szlaków turystycznych znajduje się tylko w rejonie Corno Grande (najwyższy szczyt Apeninów) w pozostałych częściach masywu ścieżek jest mało i są one słabo uczęszczane. Szlaki poprowadzone są o zróżnicowanym poziomie trudności, są łatwe, trudne, jest też kilka klasycznych "via ferrat". Turystów jest niewielu i nawet wspinaczkę na Corno Grande podejmują nieliczni. Najwyższy szczyt Apeninów posiada dwie kulminacje; główny (zachodni) szczyt to Vetta Occidentale (2912) i wschodni - Vetta Orientale (2880). Bramą wyjściową w góry jest płaskowyż Campo Imperatore ok. 2000 m.n.p.m., który zasłynął podczas II wojny światowej z brawurowej akcji niemieckich spadochroniarzy, którzy odbili więzionego w hotelu górskim Mussoliniego w 1943 r. Na Campo Imperatore można dostać się z Fonte Cerreto w dwojaki sposób: kolejką linową lub własnym samochodem asfaltową drogą.

Do Corno Grande wiodą trzy drogi: łatwa "via normale" płn. stokami góry, średnio trudna zach. granią i bardzo trudna "dieretissima" środkiem płd. ściany. Dobrze wyjść wcześnie rano, gdyż w godzinach popołudniowych widoczność się pogarsza, a rzadkością nie są popołudniowe burze. Później doskwiera także przypiekające słońce, Gran Sasso .giftrzeba więc zabrać dość duże zapasy wody pitnej, tym bardziej, że trudno tutaj spotkać górskie strumienie. Decyduje o tym budowa geologiczna (wapienie przepuszczające wodę) i klimat. W pogodne dni ze szczytu widać Morze Adriatyckie, całą najwyższą część Apeninów, Jezioro Campotosto i inne górskie grzbiety.

Noclegi można znaleźć praktycznie tylko w Fonte Cerreto - dolnej stacji wyciągu Funivia del Gran Sasso, gdzie znajdują się trzy hotele i malutki camping. Jest tutaj także kilka restauracji i sklep, gdzie można kupić tylko mapy, pamiątki i napoje.

Pod Corno Grande najłatwiej trafić z autostrady przecinającej tunelem Masyw Gran Sasso, należy wybrać zjazd na Assergi i Campo Imperatore. Osoby nie lubiące górskich wędrówek nie muszą zdobywać szczytu, sam przejazd na parking pod „Dachem Apeninów” dostarcza niezapomnianych widoków.